Magnézium hiány, magnézium pótlás, legjobban felszívódó magnézium
Szerves magnézium
Mit jelent a szerves magnézium kifejezés? Röviden: magnézium és magnézium között is van különbség, nem mindegy, hogy ezt az ásványi anyagot milyen fomrában vesszük magunkhoz. A szerves kifejezés az egyik olyan szempont, amit nem árt figyelembe venni magnéziumkészítmény választásakor.
Magnéziumot, de milyent?
Amikor elhatározzuk, hogy szeretnénk pótolni a magnéziumot (kiváló döntés!), akkor észleljük, hogy mennyi készítmény áll rendelkezésre. A polcokon tablettákkal, rágtablettákkal, pezsgőtablettákkal, olajjal és a szerves, jól hasznosuló, magas hatóanyagtartalommal kifejezésekkel találkozhatunk.
Az, hogy tablettát vagy bármely más egyéb formáját választjuk a magnéziumpótlásnak, mondhatni másodlagos. Sokszor fontosabb, hogy milyen a hatóanyag, ami az adott készítményben van. A hatóanyag mellett pedig a felszívódás a másik fontos tényező, ami segíthet a döntésben.
Szerves magnézium jelentése
Mit jelent a szerves magnézium kifejezés? Leginkább a magnéziumkészítmények csomagolásán vagy betegtájékoztatójában találkozhatunk ezzel a szókapcsolattal.
A magnézium nem más, mint egy összetett molekula. Önmagában nem sűrűn fordul elő, mindig egy másik atom vagy molekula kötődik hozzá, amely vivőanyagként funkcionál. Ennek a kötődésnek a formája az, amit szerves kötésként szokás emlegetni.
A „szerves” kifejezés arra utal, hogy kémialilag milyen formában kapcsolódik össze a két elem egymással. Ez a kötődés nagyban befolyásolhatja az ásványi anyag bélből a véráramba való felszívódását.
Mi a különbség a szerves és a szervetlen magnézium között?
A magnézium erősen reaktív ásványi anyag, ami annyit tesz, hogy leggyakrabban egy másik atommal vagy molekulával társulva fordul elő. Magyarán mondva, a magnézium kifejezetten utál egyedül lenni.
A szerves magnézium annyit jelent, hogy a kapcsolat a magnézium és a vívőanyag között legalább kétszeres. Ezzel szemben a nem szerves magnézium fajtáj csupán csak egyszeresen kötődnek.
Ez a különbség első nekifutásra talán semmiségnek tűnhet, de valójában nagyon jelentős különbségről van szó.
Szerves magnéziumformák
- Magnézium aszkorbát
- Magnézium karbonát
- Magnézium citrát
- Magnézium fumarát
- Magnézium glükonát
- Magnézium laktát
- Magnézium malát
- Magnézium orotát
- Magnézium aszpartát
- Magnézium glycinát (magnézium biszglycinát néven is ismert)
- Magnézium taurát (magnézium ditaurát néven is ismert)
- Magnézium threonát (magnézium L-threonát néven is ismert)
A fenti listából nem mindegyik magnézium felszívódása megfelelő, annak ellenére sem ajánlható mind jó szívvel, hogy szerves kötésűek. A magnézium aszpartát például idegméreg anyaggá bomlik le a szervezetben – erről és a többi magnézium formáról írtunk korábban itt.
Sőt, az sem bizonyos, hogy minden szervetlen kötésű magnéziumforma rossz lenne. Ott van például a magnézium klorid, amely bár szervetlen, de kiválóan hasznosul.