
Magnézium hiány, magnézium pótlás, legjobban felszívódó magnézium
Magnézium felszívódása
A különböző formájú magnéziumok felszívódása nem egyforma. Ha besétálunk egy gyógyszertárba, gyógnyövényboltba, számos magnéziumkészítményt találhatunk. Van köztük különbség vagy teljesen egyformák, csupán a csomagolás más? Ha már feltettük a kérdést, akkor minden bizonnyal van különbség közöttük – ezt fogjuk most megvizsgálni.

A magnézium különböző formái
Indítsunk egy kicsit távolabbról, hiszen ez a kérdés gyakran felmerül. Amikor egy anyagról beszélünk – jelen esetben a magnéziumról – akkor valójában sok molekuláról beszélünk. A természetben számos formában előfordul ez az ásványi anyag, és a magnézium felszívódása szempontjából ez kulcskérdés.
Mielőtt megnéznénk a listát, van egy fontos dolog, amiről említést kell tenni. Ez az elementális magnézium kifejezés. A gyártók gyakran hangoztatják, hogy az ő termékükben milyen sok az elementális magnézium. Jól hangzik, de valójában mennyit számít?
A helyzet az, hogy ez önmagában még nem jelent jó felszívódást. Csak egy példa: a magnézium oxidban például sok elemi magnézium van – ugyanakkor ennek mindössze 4 (azaz négy) százaléka szívódik fel. A mennyiség nem egyenlő a minőséggel…
Magnézium felszívódása különböző formák esetén
Létezik olyan, hogy legjobban felszívódó magnézium? Igen is, meg nem is.
Létezik, mert nagy különbség van a különböző szerkezetek között. És nem, mert a formák között adódik olyan, ami egy adott problémára kifejezetten ajánlott – majdhogynem függetlenül attól, hogy van-e nála jobban felszívódó forma.
Kevésbé jól hasznosuló magnézium formák
Magnézium oxid: a legtöbb készítményben ezzel a formával fogsz találkozni. Ahogy fentebb említettük, a biológiai hasznosulása mindössze 4%, így nem feltétlen ez a legjobb választás. Ráadásul könnyen okozhat hasmenést is. Felejtős.
Magnézium citrát: olcsósága miatt szintén egy gyakori forma. Egyéni tolerancia függvénye, de könnyen okoz hasmenést (székrekedésre ajánlható), nehéz fedezni belőle a napi szükségletet. Por formában is kapható, vízzel elkeverve egész nap eliszogatva kisebb eséllyel okoz bélproblémákat.
Magnézium aszpartát: kerülendő forma. A szervezetben aszparaginsavvá bomlik le, amely idegméreg. Az aszparaginsav az aszpartám (mesterséged édesítőszer) egyik alkotóeleme, amely szintén kerülendő.
Magnézium glutamát: szintén kerülendő. Biztosan ismerős a glutamát kifejezés, valószínűleg a nátrium glutamát mesterséges ízfokozó kapcsán. A magnézium glutamánt glutaminsavvá moblik le, amely az aszparaginsavhoz hasonlóan idegméreg.
Jól hasznosuló magnézium formák
Magnézium taurát: a leginkább ajánlható forma, ha szívünk egészségét célozzuk elsősorban. A taurát a taurin és a magnézium keveréke. A taurin szívre gyakorolt pozitív hatását tanulmányok igazolják. A két anyag jól együttműködik: nyugtatja az idegrendszert, erősíti a szívet,stabilizálja a sejthártyát.
Magnézium malát: magnézium és almasav keveréke. Áldásos hatását azok fogják elsősorban érezni, akik fáradtsággal, akár krónikus fáradtsággal küszködnek.
Magnézium glicinát: magnézium és glicin keveréke. Jó hasznosulású, legkevésbé okoz hasmenést. Idegnyugtató, szivárgó bél esetén is a leginkább ajánlott forma. Sajnos nem a legolcsóbb.
Magnézium klorid: szájon át és bőrre kenhető formában is elérhető. Nagyon jól hasznosul, főleg bőrön át. Erről olvashatsz itt és itt is. Kiváló megoldás azoknak, akik nehezen nyelnek le – esetenként egészen nagy – kapszulákat, tablettákat.
Forrás: Carolyn Dean: Magnesium Miracle (2007)
A teljesség igénye nélkül (hiszen rengeteg magnézium típus van) ez a néhány kiemelt forma talán jó kiindulópontot jelenthet az eligazodásban.